چکیده این مطلب :
معرفی انواع پوست (پوست خشک ، پوست چرب ، پوست مختلط ، پوست معمولی ، پوست پیر نما).چگونگی تشخیص نوع پوست (روش های تشخیص نوع پوست). روش های مراقبت از پوست صورت . روش های طبیعی پاکسازی پوست . چگونه پوست سالم و شادابی داشته باشیم ؟ معرفی ساختمان پوست . سایت اوکی مد در این مطلب به این پرسش ها پاسخ داده است .

 

انواع پوست :

پوست افراد مختلف ، براساس مقدار چربی و ترشحات آن به چهار نوع تقسیم می شود : پوست معمولی،پوست چرب ، پوست خشک ، پوست مختلط . البته به طور کلی پوست به پنج نوع تقسیم می گردد و به چهار مورد ذکر شده ، پوست پیرنما نیز اضافه می شود .

تشخیص نوع پوست :

برای تشخیص نوع پوست ، قبل از اینکه صورت خود را صابون بزنید یا از کرم و لوازم آرایش استفاده نمایید ، یک تکه کاغذ را برداشته ، بر روی پیشانی ، بینی ، چانه و گونه ها بکشید و سپس به آن نگاه کنید.
اگر بر روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش وسیعی به وجود آمد ، پوست شما چرب است . اگر کاغذ با اصطکاک بر روی صورت حرکت کند و هیچ گونه اثری از چربی بر روی آن نباشد ، پوست شما خشک است .
اگر کاغذی که بر روی پیشانی ، بینی و چانه کشیده اید ، چرب باشد ، ولی کاغذی که بر روی گونه ها کشیده اید چرب نباشد ، شما دارای پوستی مختلط هستید .

1- پوست معمولی :
پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد . پوستی ایده آل است و در هنگام لمس با طراوت و تازه می باشد . این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد ، در نتیجه برای خوب ماندن مانند سایر پوست ها نیاز به مراقبت دارد .

Skin-okmode-7

2- پوست چرب :
چربی پوست ناشی از ترشح بیش از حد چربی توسط غدد چربی است که باعث می شود پوست فرد همیشه چرب باشد . حداکثر ترشح چربی پوست در سنین 16 تا 50 سالگی است . در پوست های چرب ، منفذهای پوست بزرگ و دارای جوش های سر سیاه می باشد.
معمولاً پوست های تیره از نوع پوست های چرب هستند ، ولی پوست روشن هم ممکن است چرب باشد .

 

3- پوست خشک :
این نوع پوست به علت کمبود ترشح چربی ، خشک و زبر است ، و نرمی و لطافت لازم را ندارد . پوست های خشک ساختمان نازک و لطیفی دارند و به آسانی پوست پوسته می شوند . پوست خشک می تواند در اثر این موارد باشد :
1- تابش آفتاب
2- بادهای شدید و خشک و هوای گرم
3- به کار بردن لوازم آرایش غیر بهداشتی
4- استفاده از صابون هایی که دارای اسانس زیادی هستند.
ولی اکثر این افراد به طور ژنتیکی دارای پوست خشک می باشند.

Skin-okmode-8

4- پوست مختلط :
این نوع پوست بسیار شایع است ، به این صورت که برخی از نواحی مانند دست ، گونه ها و اطراف چشم خشک و برعکس پیشانی ، بینی و پشت کمر چرب تر می باشد. در این نوع پوست ، قسمت های چرب و خشک باید به طور جداگانه مورد مراقبت قرار گیرند .

 

5- پوست پیرنما :
این نوع پوست ظاهری پیرنما و فرسوده دارد که در اشخاص میانسال دیده می شود . معمولاً نازک ، دارای منافذ باز و حساس است و حالتی افتاده دارد . این نوع پوست بسیار حساس است و نیاز به مراقبت ویژه دارد .

روغن ماهی و عسل :
مالیدن روغن ماهی همراه با عسل به پوست ، حالت های نابهنجار آن را تا حدی کاهش می دهد .

دوغ و بهار نارنج :
مالیدن دوغ و بهار نارنج بر روی این نوع پوست ،باعث از بین رفتن حالت رنگ پریدگی می شود و پوست را لطیف می کند . مصرف روغن ماهی و گیاهان خام در درمان این پوست بسیار موثر است.

 

رنگ پوست :

رنگ پوست به میزان وجود رنگدانه در آن بستگی دارد .هیچ گونه تفاوتی بین ساختمان پوست در رنگ های مختلف وجود ندارد .
معمولاً پوست های تیره چرب هستند و هر چه پوست تیره تر باشد ، جریان پیری در آن آهسته تر است ، علت آن هم وراثت می باشد.

مقاله : ( انواع فرم صورت و گوشواره مناسب آن ) را از دست ندهید.

مراقبت از پوست چرب :

میزان چربی پوست با شرایط آب و هوا ، درجه ی حرارت و حتی هیجانات شخصی تغییر می کند .
آب و صابون ارزان ترین پاک کننده برای پوست های چرب هستند . در صورت عدم امکان شستن صورت در محل کار ، می توان این کار را با پارچه های آغشته به تمیز کننده ها انجام داد.

Skin-okmode-3

مراقبت از پوست خشک :

نژاد ، فصول سال ،سن ،محل جغرافیایی ، وجود رطوبت نسبی در محل کار و تعداد دفعات استفاده از صابون و پاک کننده ها ، در خشکی پوست دخالت دارند.
اساس مراقبت از پوست خشک ،نگهداری آن به صورت مرطوب است که باعث لطافت و نرمی پوست می شود . پوست خشک صورت نباید در روز بیش از یک بار با صابون شسته شود و این کار هم بهتر است شب انجام گیرد.
صبح ها باید صورت را فقط با آب ولرم شستشو داد و از به کار بردن آب داغ پرهیز کرد و بعد از تمیز کردن پوست ، از مرطوب کننده استفاده نمود .

پس باید گفت مراقبت از پوست شامل :
1- رژیم غذایی مناسب
2- آب زیاد
3- هوای تازه
4- خواب خوب
5- دور بودن از ناراحتی های عصبی
6- حفظ پوست در برابر عوامل طبیعی (مانند آفتاب ، سرما و باد)

 

چیز هایی که به پوست آسیب می رساند :
1- مواد قندی فراوان
2- نوشیدن چای و قهوه ی پر رنگ
3- کشیدن سیگار
4- همچنین باید از کم و زیاد کردن وزن به طور مرتب جداً پرهیز کرد، زیرا این کار باعث ایجاد چین و چروک در پوست می شود .

 

چگونه پوست سالم و شادابی داشته باشیم ؟

1- گردش غیر طبیعی خون در پوست و کندی حرکت آن باعث می شود که پوست به بیماری دچار شود . یکی از این بیماری ها پیدایش لکه های سرخ بر روی پوست است . این بیماری بیش تر مختص به افراد کم کار است و به همین دلیل افراد مسن بیش تر از دیگران به این بیماری مبتلا می شوند .

2- بسیاری از ناراحتی های پوست به بیماری های درونی ارتباط دارند که در این شرایط پزشک می تواند به درمان آن بپردازد .

نتیجه : پیری ، آلودگی ، برنامه ی غذایی نادرست ، کار زیاد و استراحت کم ، و نیز غم و غصه دشمنان پوست محسوب می شوند .
و پاکیزگی و غذای آب رسان ، و خوردن ویتامین و پروتئین به اندازه ی کافی ، می توان به عنوان دوستان پوست یاد کرد .
برای اینکه پوست سالمی داشته باشیم ، باید همیشه آن را تمیز نگه داشته ، با مصرف غذاهای آب رسان و پر ویتامین و پروتئین رطوبتش را متعادل نگه داریم .

پس در صورتی که خوب بخوابیم ، از هوای سالم بهره مند شویم ، روزانه به مقدار 6 تا 8 لیوان آب بنوشیم ، برنامه ی غذایی درستی داشته باشیم ، ورزش کنیم و از مصرف لوازم آرایشی حتی الامکان خودداری نماییم ، پوست سالم و شادابی خواهیم داشت.

 

پاکسازی پوست صورت :

پوست زمانی سالم و شاداب است که کاملاً تمیز باشد . روش پاکسازی پوست و نوع پاک کننده به نوع پوست بستگی دارد. هر قدر محیط آلوده تر و پوست چرب تر باشد ، باید بیش تر تمیز شود ، زیرا پوست های چرب اصولاً آمادگی بیش تری برای ابتلا به ناراحتی های پوستی مانند جوش و لک دارند.

 

روش های پاکسازی پوست صورت :

1- استفاده از صابون های پاک کننده :
برای کسانی که پوست خشک دارند ، روزی یکبار و برای کسانی که پوست چرب دارند ، 2 تا 3 بار در روز توصیه می شود
اما صابون باید کاملاً شسته شود ، به طوری که برخی از کارشناسان زیبایی برای پاکسازی صابون ، 20 تا 30 بار آبکشی را لازم می دانند.

 

2- بخور
هفته ای یک یا دو بار و اگر پوست خسته است ، 3 بار در هفته .

 

3- استفاده از پاک کننده های طبیعی و مغذی پوست:

سیب زمینی :
برای پوست های چرب و معمولی ، سیب زمینی خام توصیه می شود .اگر شما دارای پوست چرب یا معمولی هستید ، آب سیب زمینی را بگیرید و با آن پوستتان را تمیز کنید. در ضمن سیب زمینی خام در درمان اگزما نیز موثر است.

Skin-okmode-2

ماست و کمی نمک :
پاک کننده ی دیگر برای پوست های چرب ، استفاده از ماست و کمی نمک است . به این ترتیب که دو قاشق غذاخوری ماست را با یک سوم قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید ، سپس به روی پوست مالیده ، به آرامی ماساژ دهید و با آب نیمگرم بشویید.

صابون های گیاهی و گلیسیرین دار :
اگر دارای پوست خشک هستید ، برای پاک کردن پوستتان از صابون های گیاهی و گلیسیرین دار استفاده کنید .

سبوس گندم و بلغور جو دو سر:
از دیگر پاک کننده های طبیعی پوست می توان از سبوس گندم و بلغور جو دو سر نام برد ، به این ترتیب که مقداری پودر سبوس گندم و بلغور جو دو سر را در آب مخلوط کرده ، خمیر به دست آمده را روی پوست بمالید و به آرامی ماساژ دهید . سپس با آب نیمگرم بشویید.

ساختمان پوست :

پوست از سه لایه تشکیل شده است :
1- اپیدرم
عبارت از یک اپی تلیوم سنگفروشی مطبق شاخی شده است که پوشش رطوبت ناپذیری برای بدن ایجاد می کند.

2- درم
عبارت از بافت همبندی است که بلافاصله در زیر غشای پایه ی اپیدرم قرار گرفته است .

3- هیپودرم
بافت همبندی چربی است که رگ ها از آن گذشته و به درم وارد می شوند . بافت چربی در این لایه زیاد است ، بدین جهت پوست به راحتی می تواند بر روی نسوخ زیرین خود لغزش داشته باشد.
عروق خونی لایه درم نسبت به تحریکات روحی واکنش نشان می دهند . خجالت و شرم باعث پر خونی این عروق و در نتیجه موجب برافروختگی و سرخی پوست می شود و یا برعکس حالت ترس باعث سفیدی یا به اصطلاح رنگ پریدگی پوست می گردد.

Skin-okmode-9

 

مشاهده و دانلوود نسخه pdf مقاله یانواع پوست – چگونگی تشخیص نوع پوست و مراقبت از آن skin

نوشته شده در تاریخ : 1398/09/26

امتیاز دهی به مقاله انواع پوست - چگونگی تشخیص نوع پوست و مراقبت از آن
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)